Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| ACPI version | 5.0 |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC1220-VB |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | Yes |
| Bundled software | Norton Internet Security cFosSpeed XSplit Gamecaster + Broadcaster |
| Cables included | SATA |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Compatible processor series | Intel Core i7,Intel Core i9 |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 275 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Displayport Version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet,Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Maximum graphics adapter memory | 1024 MB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Motherboard chipset | Intel X299 Express |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | XL-ATX |
| Non-ECC | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| Number of memory slots | 8 |
| Parallel processing technology support | 2-Way CrossFireX,2-Way SLI,Quad-GPU CrossFireX,Quad-GPU SLI |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| Processor socket | LGA 2066 |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933 MHz |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 325 mm |
