Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 4K Random Write AS SSD | Up to 160,000 IOPS |
|---|---|
| Case colour | Gold |
| Depth | 160 mm |
| Disk Capacity | 240 GB |
| Disk form factor | PCIe Card |
| Drive Size | PCI Express Card |
| Electrical Power Consumption | 1,455 mA |
| Electrical Power Consumption Standby | 120 mA |
| Height | 22 mm |
| Interface type | PCI Express 3.0 x4 |
| Low Profile | No |
| Mean Time Between Failure MTBF | 2,000,000 hours |
| Memory type | MLC |
| Operating humidity | 5 - 95 % |
| Read speed | 2500 MB/s |
| Shock non operating | 1,500G / 0.5ms |
| Solid state drive | Yes |
| Vibration non-operating | 5 - 800Hz / 3.13G |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 140 g |
| Write speed | 860 MB/s |
