Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Battery recharge time | 16 h |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cable length | 1.83 m |
| Certification | BSI 1363, CE |
| Depth | 285 mm |
| Form Factor | Compact |
| Height | 86 mm |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| LED indicators | Yes |
| Maximum current | 10 A |
| Noise level | 45 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output Power | 240 W |
| Output power capacity | 400 VA |
| Package depth | 366 mm |
| Package Height | 132 mm |
| Package width | 300 mm |
| RoHS compliance | Yes |
| Surge energy rating | 310 J |
| Typical backup time at full load | 5.2 min |
| Typical backup time at half load | 18.1 min |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 230 mm |
