Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
904.87 GBP
904.87 GBP
01-04-2026 16:21:37
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Cable length | 2.5m |
| Case colour | Black |
| Dimensions | 44.5cm (W) x 10.8cm (D) x 4.4cm (H) - Weight 2.27kg |
| Environmental | , Operating Temperature 0 to 45°C - Humidity 0 to 95% |
| Form factor | 1U Rackmount |
| Frequency | 50 to 60Hz |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Load capacity | 3680VA |
| Maximum current | 16 A |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Nominal output voltage | 208-230 V |
| Output connections | (8) IEC 320 C13 (Battery Backup) |
| Packaging content | Installation Guide, Rack Mounting Brackets, User Manual |
| Pdu types | Metered, Switched |
| Power plug | C20 coupler |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Sustainability certificates | RoHS |
