Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
689.64 GBP
689.64 GHS
01-04-2026 16:22:14
| Battery capacity | 960 VAh |
|---|---|
| Battery chemistry | Sealed Lead Acid (SLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | Lead acid |
| Case colour | Silver |
| Depth | 597 mm |
| Environmental certification | RoHS |
| Environmentally friendly | Yes |
| Form factor | Battery |
| Height | 122 mm |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating humidity | 0 to 95 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output voltage | 120 V DC |
| Package depth | 781 mm |
| Package Height | 226 mm |
| Package width | 409 mm |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage temperature | -15 - 45 °C |
| Weight | 34.55 kg |
| Width | 197 mm |
