Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
95.99 GBP
95.99 GBP
23-12-2025 22:40:25
| AC outlet types | Type F |
|---|---|
| Battery capacity | 7.2 Ah |
| Battery recharge time | 6 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cable length | 1.52 m |
| Certification | REACH |
| Characteristics | Maintenance free, sealed, leak proof |
| Circuit protection | Circuit breaker |
| Colours | Black |
| Compliance with standards | RoHS, REACH |
| Depth | 256 mm |
| Efficiency | 96.6% |
| Energy capacity | 390 Watt / 700 VA |
| Form Factor | Tower |
| Frequency provided | 50/60 Hz |
| Height | 200 mm |
| Input voltage range | CA 150-280 V |
| LED indicators | Battery replacement |
| Load capacity | 700 VA/390 W |
| Manual | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 9000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 390 W |
| Output power capacity | 700 VA |
| Output waveform | Stepped sine wave approximation |
| Package depth | 340 mm |
| Package Height | 275 mm |
| Package width | 295 mm |
| Packaging depth | 34 cm |
| Packing weight | 6.5 kg |
| Remote management interface | USB |
| RoHS compliance | Yes |
| Surge energy rating | 273 J |
| Technology | Line-Interactive |
| Typical backup time at full load | 1.3 min |
| Typical backup time at half load | 8.7 min |
| USB interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Width | 115 mm |
