Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | Type F |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
| Battery capacity | 43 VAh |
| Battery chemistry | Sealed Lead Acid (SLA) |
| Battery recharge time | 24 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cable length | 1.83 m |
| Certification | PEP, EOLI, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, GS Mark, NEMKO |
| Colours | Charcoal |
| Depth | 95 mm |
| Efficiency | 95.5% |
| Form Factor | Compact |
| Height | 115 mm |
| Input frequency | 50 Hz |
| Input voltage | 220 V AC |
| LED indicators | Status |
| Load capacity | 325 VA/185 W |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 4 A |
| Maximum operating temperature | 45°C |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 185 W |
| Output power capacity | 325 VA |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 153 mm |
| Package width | 465 mm |
| Quantity per pallet | 64 pc(s) |
| RoHS compliance | Yes |
| Status indicators | LED status display with:On LineOn Battery |
| Surge energy rating | 310 J |
| Typical backup time at full load | 1.1 min |
| Typical backup time at half load | 6.5 min |
| Warranty | 2 Year |
| Width | 360 mm |
