Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
401.65 GBP
421.99 EUR
21-07-2024 03:05:44
421.99 GBP
421.99 EUR
23-12-2025 22:40:08
| AC outlet types | Type F |
|---|---|
| Battery capacity | 187 VAh |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cable length | 1.83 m |
| Cables included | Phone (RJ-11),USB cable |
| Certification | BSI 1363, CE, NEMKO, REACH |
| Circuit protection | Circuit breaker |
| Depth | 382 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 98.8% |
| Energy capacity | 720 Watts / 1200 VA |
| Energy Star certified | Yes |
| Height | 301 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage range | AC 160-286 V |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 10 A |
| Noise level | 45 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 720 W |
| Output power capacity | 1200 VA |
| Output waveform | Stepped sine wave approximation |
| Package depth | 490 mm |
| Package Height | 390 mm |
| Package width | 235 mm |
| Packaging depth | 49 cm |
| Packing weight | 13.8 kg |
| Remote management interface | USB |
| RoHS compliance | Yes |
| Software CD | Yes |
| Surge energy rating | 441 J |
| Technology | Online |
| Typical backup time at full load | 5.4 min |
| Typical backup time at half load | 15.7 min |
| USB interface | Yes |
| USB port | No |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 13 kg |
| Width | 112 mm |
