Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| AC outlets | 10 AC outlet(s) |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery capacity | 187 VAh |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | APCRBC124 |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cables included | Phone (RJ-11),USB cable |
| Certification | A-tick, C-tick, CE, GOST, GS Mark, Telepermit, TUV, REACH, PEP, EOLI |
| Colour | Black |
| Depth | 380 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 98.8% |
| Energy Star certified | Yes |
| Height | 301 mm |
| Input connection type | IEC-320 C14 |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Manual | Yes |
| Maximum battery life | 5 year(s) |
| Maximum input operation voltage | 300 V |
| Minimum input operation voltage | 156 V |
| Networking features | 10/100/1000 Base-T |
| Noise level | 45 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 9000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output connections | IEC 320 C13, IEC 320 C13, IEC Jumpers |
| Output Power | 720 W |
| Output power capacity | 1200 VA |
| Package depth | 488 mm |
| Package Height | 387 mm |
| Package width | 238 mm |
| Packaging content | Qty 2- Detachable IEC Power Cord |
| Power plug | C14 coupler |
| Quantity per master outer case | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 24 pc(s) |
| RoHS compliance | Yes |
| Serial interface | No |
| Software CD | Yes |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Storage temperature | -15 - 45 °C |
| Surge energy rating | 441 J |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL),Fax,Modem,Network,Telephone |
| Technology | Line-Interactive |
| Typical backup time at full load | 5.4 min |
| Typical backup time at half load | 15.7 min |
| USB interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Waveform | Sine |
| Weight | 11.6 kg |
| Width | 112 mm |
