Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Battery capacity | 3000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 5 V |
| Cables included | USB |
| Certification | CE, EN/IEC 60950-1, FCC 15 B, REACH |
| Charger compatibility | Universal |
| Charging time | 3.5 h |
| Depth | 72 mm |
| Height | 23 mm |
| Housing material | Aluminum |
| Input current | 1 A |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 89 mm |
| Package Height | 134 mm |
| Package width | 29 mm |
| Power protection features | Over current,Overcharge,Overdischarge,Overheating,Overload,Short circuit |
| Quantity per pallet | 1680 pc(s) |
| RoHS compliance | Yes |
| Shape | Cylinder |
| Weight | 80 g |
| Width | 33 mm |
