Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Battery capacity | 187 VAh |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cables included | Phone (RJ-11),USB cable |
| Certification | A-tick, C-tick, CE, GOST, GS Mark, Telepermit, TUV, REACH, PEP, EOLI, NEMKO-GS |
| Depth | 382 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 98.9% |
| Energy Star certified | Yes |
| Environmental certification | RoHS / REACH |
| Environmentally friendly | Yes |
| Form factor | Tower |
| Height | 302 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 220 V AC |
| Manual | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 9000 m |
| Output Power | 865 W |
| Output power capacity | 1500 VA |
| Package depth | 488 mm |
| Package Height | 387 mm |
| Package width | 238 mm |
| Quantity per pallet | 20 pc(s) |
| Receptacles | 5 x IEC 60320 C13 |
| RoHS compliance | Yes |
| Software CD | Yes |
| Surge energy rating | 441 J |
| Typical backup time at full load | 3.7 min |
| Typical backup time at half load | 12.4 min |
| USB port | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 12.70 kg |
| Width | 112 mm |
