Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
729.73 GBP
729.73
25-03-2025 11:27:26
| AC outlet types | IEC 320 |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Battery chemistry | Lead Acid |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery size | 12V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery weight | 26.9 kg |
| Cables included | USB cable |
| Depth | 455 mm |
| Display | LCD |
| Form Factor | Tower |
| Height | 240 mm |
| Input frequency | 65 Hz |
| Input voltage range | 157 V AC 303 V AC |
| LED indicators | Yes |
| Load capacity | 2 kVA/1.40 kW |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 20 A |
| Maximum operating temperature | 40°C |
| Noise level | 45 dB |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating humidity | 0% - 95% |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Power | 1400 W |
| Output power capacity | 2000 VA |
| Power protection features | Overload,Short circuit |
| Storage temperature | -10°C - 40°C |
| USB port | Yes |
| Weight | 23.5 kg |
| Width | 180 mm |
