Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cabling | Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-TX |
|---|---|
| Characteristics | 2048-bit encryption, Email alert, firmware upgradeable |
| Colours | Black |
| Data interconnection protocol | Ethernet, Fast Ethernet |
| Data transfer rate | 100 Mbps |
| Depth | 114 mm |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Height | 38 mm |
| Host interface | SmartSlot |
| Manual | Yes |
| Operating relative humidity | 0 - 95 % |
| Operating temperature | 0 - 45 °C |
| Package depth | 159 mm |
| Package Height | 51 mm |
| Package width | 235 mm |
| Password Protection | Yes |
| Product Type | Network management card |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | SNMP |
| Software CD | Yes |
| Storage temperature | -5 - 45 °C |
| Supported network protocols | HTTPS, HTTP, Telnet, SMTP, TCP/IP |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight | 80 g |
| Width | 121 mm |
