Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1051.37 GBP
1051.37 GBP
04-04-2026 05:35:55
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| AC outlets | 12 AC outlet(s) |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Battery weight | 29.6 kg |
| Cables included | USB cable |
| Certification | CE, EAC |
| Colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Display | LCD |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Harmonized System HS code | 85078000 |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| International Protection IP code | IP20 |
| Maximum battery life | 5 year(s) |
| Maximum input operation voltage | 240 V |
| Minimum input operation voltage | 220 V |
| Minimum output operation voltage | 50 V |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Serial ports | 1 |
| Storage temperature | -20 - 50 °C |
| Sustainability certificates | CE |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
