Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1710.01 GBP
1710.01 EUR
04-04-2026 05:35:45
| AC outlets | 9 AC outlet(s) |
|---|---|
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cable length | 2 m |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Certification | CE, EAC, EN 60950, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, GS Mark, IRAM, RCM, VDE, WEEE |
| Colour | Black, Metallic |
| Depth | 683 mm |
| Display | LCD |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form Factor | Rackmount |
| Harmonized System HS code | 85078000 |
| Height | 86 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage range | 160 V AC 286 V AC |
| Load capacity | 2.20 kVA/1.98 kW |
| Maximum battery life | 5 year(s) |
| Maximum input operation voltage | 302 V |
| Maximum output operation voltage | 240 V |
| Minimum input operation voltage | 151 V |
| Minimum output operation voltage | 220 V |
| Noise level | 55 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output Power | 1980 W |
| Output power capacity | 2200 VA |
| Package depth | 980 mm |
| Package Height | 254 mm |
| Package width | 600 mm |
| Power protection features | Over voltage |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Rack mount kit | Yes |
| Replacement battery cartridge | RBC43 |
| Response time | 6 ms |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Smartslot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Storage temperature | -15 - 45 °C |
| Surge energy rating | 375 J |
| Sustainability certificates | Green Premium, RoHS |
| UPS topology | Line-Interactive |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-A |
| Waveform | Sine |
| Weight | 42.3 kg |
| Width | 480 mm |
