Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Battery life | 5 year(s) |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
| Depth | 490 mm |
| Height | 89 mm |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Package depth | 620 mm |
| Package Height | 246 mm |
| Package width | 589 mm |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
