Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| Battery capacity | 1200 VAh |
|---|---|
| Battery life | 3 year(s) |
| Battery size | Other |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | Lead acid |
| Battery voltage | 120 V |
| Certification | REACH |
| Colours | Black |
| Depth | 48.3 cm |
| Dimensions | 432 x 178 x 483 mm (WxHxD) |
| Form factor | Battery |
| Height | 43.2 cm |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Pack quantity | 1 |
| Package depth | 633 mm |
| Package Height | 330 mm |
| Package width | 586 mm |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight | 60.91 kg |
| Width | 17.8 cm |
