Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
2977.96 GBP
2977.96 GBP
02-04-2026 02:03:10
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, C20 coupler |
|---|---|
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery capacity | 702 Ah |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cables included | Input power cable,USB cable |
| Certification | CE, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, GS Mark, IRAM, RCM, VDE, WEEE |
| Depth | 667 mm |
| Display | LCD |
| Form Factor | Rackmount/Tower |
| Height | 85 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| LED indicators | Yes |
| Maximum input operation voltage | 230 V |
| Maximum output operation voltage | 240 V |
| Minimum input operation voltage | 208 V |
| Noise level | 55 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 1980 W |
| Output power capacity | 2200 VA |
| Package depth | 869 mm |
| Package Height | 243 mm |
| Package width | 596 mm |
| Power plug | C20 coupler |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Rack mount kit | Yes |
| Response time | 10 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Surge energy rating | 645 J |
| Sustainability certificates | RoHS |
| UPS topology | Line-Interactive |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Waveform | Sine |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 37.4 kg |
| Width | 432 mm |
