Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
3475.10 GBP
3475.10 GBP
02-04-2026 02:03:09
| AC outlet types | C13 coupler,C19 coupler |
|---|---|
| Battery capacity | 505 VAh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Bracket | Yes |
| Cable length | 2.44 m |
| Cables included | USB cable |
| Certification | CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH |
| Depth | 635 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 93.5% |
| Energy Star certified | Yes |
| Form Factor | Rackmount/Tower |
| Height | 85 mm |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Number of batteries supported | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 2700 W |
| Output power capacity | 3000 VA |
| Package depth | 871 mm |
| Package Height | 246 mm |
| Package width | 599 mm |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Rack mount kit | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Smartslot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Surge energy rating | 340 J |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Typical backup time at half load | 11.8 min |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 31.3 kg |
| Width | 432 mm |
