Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
159.99 GBP
159.99 GBP
27-07-2024 20:00:50
| 3G | No |
|---|---|
| 3G/4G Enabled | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| AirPlay | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Archive formats supported | Zip |
| Assisted GPS | No |
| Audio formats supported | AAC,AAX,AAX+,AC3,AIFF,EAC3,HE-AAC,M4A,MP3,MP3 VBR,WAV |
| Auto focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery capacity | 32.4 Wh |
| Battery life | 10 Hours |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bundled software | SafariiTunes StoreApp StoreiBooksTVPhoto Booth |
| Cables included | Lightning |
| Calendar | Yes |
| Camera resolution | 8.0 Megapixels |
| Card reader integrated | No |
| Case colour | Grey |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Coprocessor | Yes |
| CPU Speed | 2.3 GHz |
| CPU Type | Quad Core |
| Depth | 7.5 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | IPS |
| Document formats supported | DOC, DOCX, HTM, HTML, ICS, Key, PDF, PPT, PPTX, RTF, TXT, VCF, XLX, XPS |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Face detection | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera resolution | 1.2 MP |
| Geotagging | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| HDMI connection | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 240 mm |
| Image formats supported | GIF,JPG,TIFF |
| Image stabilizer | Yes |
| Instant messaging IM | Yes |
| Integrated microphone | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| ISPC Code | 40115 |
| LED backlight | Yes |
| Lightning connector | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| MIC port | Yes |
| Mobile broadband | WiFi only |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating humidity | 5 to 95 % |
| Operating system | Apple iOS |
| Operating system installed | iOS 11 |
| Phone Book | Yes |
| Pixel density | 264 ppi |
| Platform | iOS |
| Position location | Yes |
| Power supply | Power Adaptor or USB to Computer System |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Apple |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| RF Network Standard | 802.11 |
| RF Standard | L7345 |
| Screen Resolution Type | QXGA |
| Screen size | 9.7 in |
| Screen type | LED backlight TFT |
| Solid State Storage Type | SSD |
| Spicers Number | 156171 |
| Storage media | Flash |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB Support | Yes |
| Video call | Yes |
| Video capturing speed | 120 fps |
| Video compression formats | H.264,M-JPEG,MPEG4 |
| Video formats supported | AVI,M4V,MOV,MP4 |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p,1080p |
| Video stabilizer | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Warranty | One-year limited warranty and telephone support for the first 90 days. |
| Webcam | Integrated (Front/Rear) |
| Weight | 469 g |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 169.5 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless System | Integrated |
