Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
999999.99 GBP
999999.99 GBP
| 2G bands primary SIM | 850,1800,900,1900 MHz |
|---|---|
| 2G standards | EDGE,GSM |
| 3G bands supported | 900,1900,850,1700,2100 MHz |
| 3G standards | DC-HSDPA,HSPA+,TD-SCDMA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| AirPlay | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| Archive formats supported | Zip |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm stereo port |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Box content | Adapter |
| Browsing time 3G | 12 h |
| Calendar | Yes |
| Case colour | Grey |
| Charging cable type | Lightning connector |
| Chipset | A9 chip with 64-bit architecture |
| Colours | Space Grey |
| Coprocessor model | M9 |
| Depth | 0.73 cm |
| Device status | Unlocked |
| Document formats supported | DOC, DOCX, HTM, HTML, ICS, Key, PDF, PPT, PPTX, RTF, TXT, VCF, XLS, XLSX |
| Yes | |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Voltage | 100 to 240 V AC |
| Face detection | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Form factor | Mobile |
| Front camera type | Single camera |
| Front facing camera quality | 5 Megapixel |
| GPS | No |
| Height | 15.82 cm |
| Integrated microphone | Yes |
| Internal Storage | 32 GB |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Mobile broadband | 3G |
| Network speeds | 4G |
| Onboard storage | 16GB |
| Operating humidity | 5 to 95 % |
| Pack quantity | 1 Piece(s) |
| Power supply | Power Adaptor |
| Processor speed | 1.8GHz |
| Screen size | 5.5 Inches |
| Screen type | TFT LCD |
| Self Timer | Yes |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | Nano SIM |
| Sound recording | Yes |
| Speakers | Built-in |
| Standby time | 384 hours (max.) |
| Talk time | 1440 minutes (max.) |
| Talk time 3G | 24 h |
| Timer | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| USB Support | Yes |
| Video call | Yes |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Video formats | MP4, AVI, M4V, MOV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 2160p,1080p,720p |
| Vow Number | APP06070 |
| Warranty | 1 year warranty and 90 days of telephone support. |
| Weight | 0.192 kg |
| Width | 7.79 cm |
