Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
361.00 GBP
361.00 GBP
27-04-2026 11:57:28
| Aspect ratio | 16:10 |
|---|---|
| Battery | Yes |
| Battery capacity | 49.9 Wh |
| Bluetooth version | 5 |
| Brightness | 400 nits |
| Case colour | Silver |
| CPU Family | Apple |
| CPU Speed | 3.2 GHz |
| Electrical Frequency | 50 ~ 60 Hz |
| Electrical Voltage | 100 ~ 240 V AC |
| Form factor | Laptop |
| Graphics chipset | On-Board |
| Graphics Device | 7-core, M1 |
| Harmonized System HS code | 84713000 |
| HDD Type | SSD |
| Headphone ports | 1 x 3.5 mm Jack |
| Keyboard | UK |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Memory size | 8192 MB |
| Memory type | Unified |
| Number of speakers | 2 speakers |
| Operating humidity | 0 ~ 90 % |
| Operating temperature | 10 ~ 35 °C |
| Optical Drive Type Group | None |
| Power adaptor output | 30 W |
| Processor generation | 1st Generation Apple M |
| Refresh rate | 60 Hz |
| RF Network Standard | 6 |
| RF Standard | 802.11ax |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Screen type | IPS Panel |
| Solid state capacity | 262144 MB |
| Thunderbolt ports | 2 x Thunderbolt 4 / USB 4 |
| USB Support | USB4.0 |
