Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| AC adapter frequency | 50/60 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 |
| AC adapter power | 87 W |
| Ambient light sensor | Yes |
| Battery capacity | 83.6 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Silver |
| Depth | 240.7 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon Pro 555X |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display diagonal | 39.1 cm (15.4") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Docking connector | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 15.5 mm |
| Internal memory | 16 GB |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum battery life | 10 h |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| MIC port | No |
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Number of microphones | 3 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 90% |
| Operating system installed | macOS Mojave |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cores | 6 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| S/PDIF out port | No |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Standby time | 30 day(s) |
| Storage media | SSD |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Touchscreen | No |
| TVI port | No |
| Weight | 1.83 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 349.3 mm |
