Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| AirPlay | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Archive formats supported | Zip |
| Assisted GPS | No |
| Audio formats supported | AAC,AAX,AAX+,AC3,AIFF,EAC3,HE-AAC,M4A,MP3,WAV |
| Auto focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Browsing time Wi-Fi | 10 h |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 4 |
| Bundled software | FaceTimeSafariiTunes StoreApp StoreiBooksPhoto BoothiCloud Drive |
| Cables included | Lightning |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Gold |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Coprocessor | Yes |
| Depth | 6.9 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Digital zoom | 5x |
| Display diagonal | 32.8 cm (12.9") |
| Display resolution | 2732 x 2048 pixels |
| Docking connector type | Apple Smart Connector |
| Document formats supported | DOC, DOCX, HTM, HTML, ICS, Key, PDF, PPT, PPTX, RTF, TXT, VCF, XLS, XLSX |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Face detection | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera resolution | 7 MP |
| Geotagging | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 305.7 mm |
| Image formats supported | GIF,JPG,TIF |
| Image stabilizer | Yes |
| Instant messaging IM | Yes |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Lightning connector | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| MIC port | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Optical zoom | 2x |
| Orientation sensor | Yes |
| Password protection | Yes |
| Pixel density | 264 ppi |
| Platform | iOS |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Apple |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Video call | Yes |
| Video capturing speed | 240 fps |
| Video compression formats | H.264,M-JPEG,MPEG4 |
| Video formats supported | AVI,M4V,MOV,MP4 |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Video stabilizer | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Weight | 677 g |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 220.6 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
