Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Accelerometer | Yes |
| Active minutes | Yes |
| Audio quality | 24 bit |
| Audio system | DTS Studio Sound |
| Band colour | Amber |
| Band material | Silicone |
| Battery capacity | 91 mAh |
| Battery cells | 4 |
| Battery life | 9 day(s) |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | No |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Brand compatibility | Apple |
| Built-in battery | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | No |
| Bundled software | DTS Sound |
| Cable length | 0.152 m |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Call notifications | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Case type | Folio |
| Certification | REACH, CE |
| Charging source | USB |
| Charging time | 1.5 h |
| Closure | Not supported |
| Closure type | Single prong strap buckle |
| Colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Colour name | Graphite Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Compatible products | Intel R1304RPSSFBN, R1304RPOSHBN, R1208RPOSHOR, R1208RPMSHOR, R1304RPMSHOR |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 GHz |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector gender | Male |
| Control type | Buttons, Touch |
| Country of origin | China |
| Depth | 193 mm |
| Device type | Wristband activity tracker |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 2.44 cm (0.96") |
| Display resolution | 80 x 160 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display type | TFT |
| Distance travelled | Yes |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Rectangle |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 0.9 MP |
| Full-size keyboard | Yes |
| GPS satellite | No |
| HD type | HD |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Height | 290 mm |
| Hours slept | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Keyboard number of keys | 102 |
| LED backlight | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 12.8 kg |
| Master outer case height | 33 cm |
| Master outer case length | 43 cm |
| Master outer case width | 38.6 cm |
| Material | Polyurethane |
| Maximum battery life | 10.5 h |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 12 |
| Maximum screen size compatibility | 20.1 cm (7.9") |
| Maximum strap length | 12.3 cm |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| MIC port | Yes |
| Minimum strap length | 8.5 cm |
| Mobile network connection | No |
| Motion sensor | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1000 MHz |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | No |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Supervisor, User |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pedometer | Yes |
| Personal goals | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Position location | No |
| Processor ARK ID | 137977 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | Apollo 3 |
| Processor package size | 42 x 42 mm |
| Protection features | Shock resistant |
| Quality of sleep | Yes |
| Quantity per master outer case | 20 pc(s) |
| Quantity per pallet | 500 pc(s) |
| Quantity per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Rear camera | No |
| RoHS compliance | Yes |
| Shipping (inner) case length | 20.5 cm |
| Shipping (inner) case width | 18.4 cm |
| SMS notifications | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Stand mode | Yes |
| Storage media | SSD |
| Suggested gender | Unisex |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thickness | 1.25 cm |
| Timer | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | Yes |
| Trial software | Microsoft Office 365 |
| Trusted platform module | Yes |
| Type | Rail kit |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Weight | 550 g |
| Wi-Fi | No |
| Wi-Fi certified | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 35 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
| Workout tracking | Yes |
