Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
135.00 GBP
135.00 GBP
01-05-2026 20:08:44
| 3G standards | UMTS |
|---|---|
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| Back Material | Ceramic, Sapphire glass |
| Band colour | Black |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Band size | S/M & M/L |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in camera | No |
| Colour name | Space Grey |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Display resolution | 368x448 |
| Display technology | LTPO |
| Display type | OLED |
| Flash memory | 32 GB |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Heart rate sensor type | Electrical, Optical |
| Maximum battery life | 18 h |
| Mobile network generation | 4G |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 6 |
| Processor cores | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Sim card type | eSIM |
| Specification | No |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wireless chipset | W3 |
| Wrist size range | 140 - 220 mm |
