Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
505.28 GBP
505.28 EUR
02-08-2024 14:14:25
| 64-bit computing | Yes |
|---|---|
| Band colour | Green |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in camera | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Depth | 10.7 mm |
| Display technology | LTPO |
| Display type | OLED |
| Flash memory | 32 GB |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Heart rate sensor type | Electrical, Optical |
| International Protection IP code | IP6X |
| Maximum battery life | 18 h |
| Mobile network generation | 4G |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 8 |
| Pixel density | 1000 ppi |
| Processor cores | 2 |
| Processor model | S7 |
| Protection features | Waterproof |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 4.1 cm |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 35 mm |
| Wireless chipset | W3 |
