Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
54.00 GBP
260.42 GBP
02-04-2026 10:53:39
260.42 GBP
260.42 GBP
02-04-2026 09:05:31
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC adapter power | 45 Smart AC Adapter |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Battery type | Primary: 6-cell (42 WHr) Polymer Long Life |
| Brand compatibility | Dell |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Compatible power plug types | EU |
| Connectivity technology | Wired |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 168 mm |
| Discrete graphics adapter model | Integrated: Intel HD Graphics 4400 |
| Display diagonal | 35,56 cm (14") |
| Displayports quantity | 2 |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Front camera | 720p HD webcam (select models) |
| Height | 30 mm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Keyboard type | Spill-resistant backlit keyboard and drain |
| LED indicators | LAN,Power |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory type | DDR3L SDRAM |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Minimum hard disk space | 128 GB |
| Motherboard chipset | Mobile Intel QM87 |
| Networking features | Intel I218-LM GbE (10/100/1000 NIC) |
| Operating system installed | Windows 7 Home Premium 64 |
| Output current | 6.7 A |
| Output voltage | 19.5 V |
| Pointing device | ForcePad |
| Power source type | DC |
| Power supply | 130 W |
| Power supply type | External |
| Quick start guide | Yes |
| Size | 33.81 cm (13.31") |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB connector type | USB Type-A,USB Type-C |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| User guide | Yes |
| Weight | 380 g |
| Width | 78 mm |
