Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
|---|---|
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Rack (1U) |
| ECC | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 42.8 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 610 mm |
| Package Height | 254 mm |
| Package width | 908 mm |
| Power supply | 350 W |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | E-2234 |
| Rack mounting | Yes |
| Rack rails | Yes |
| RAID support | No |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Supported RAID controllers | PERC H330 |
| Supported storage drive interfaces | SAS,Serial ATA |
