Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Brand compatibility | Dell |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL, REACH |
| Compatible products | SFP-100M-FX |
| Depth | 13.9 mm |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | LC |
| Height | 12.6 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Interface type | SFP |
| Maximum data transfer rate | 155 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package depth | 115 mm |
| Package Height | 31 mm |
| Package width | 90 mm |
| RoHS compliance | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Wavelength | 1310 nm |
| Weight | 30 g |
| Width | 58.4 mm |
