Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 64-bit computing | Yes |
|---|---|
| Audio features | MaxxAudio Pro |
| Basket Attach | 12.5" Dell Business Laptop |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Cache | 6 MB |
| Camera | Yes |
| Capacity | 45 Wh |
| Card reader | SD Card Reader |
| Colours | Black |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8250U / 1.6 GHz |
| Dimensions | 33.1cm x 22.6cm x 1.8cm |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics 620 |
| Hard drive | Not Included - 256GB SSD |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| Height front | 1.29 cm |
| Height rear | 1.9 cm |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Included accessories | USB-C power adapter |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Integrated webcam | Integrated HD Webcam with Microphone |
| Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard type | Laptop Keyboard |
| Main storage | 256 GB SSD - (M.2) |
| Maximum Turbo Speed | 3.4 GHz |
| Memory card reader | Yes (microSD) |
| Number of cores | Quad-Core |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
| Operating system language | English |
| Output | 65 Watt |
| Password protection type | BIOS,User |
| Processor | Intel Core i5-8250U Dual Core (1.6GHz, 6MB Cache, Intel Turbo Boost Up To 3.4GHz) |
| RAM Memory | 8 GB (provided memory is soldered) |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Screen | 13.3" (1920x1080 Full HD Resolution, Touch Screen) |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Security Slot Type | Noble Wedge security slot |
| Software Included | Microsoft Office (Trial), McAfee (30 days trial) |
| Sound | Stereo speakers, quad array microphone |
| Speakers | High Definition Audio Support with Integrated Stereo Speakers |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Speed | 1866 MHz - 1866 MHz |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express |
| Technology | LPDDR3 SDRAM |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Trial software | McAfee Live Safe, Microsoft Office 2013 |
| Type | 13.3" |
| USB Ports | 2x USB 3.1 Gen1 |
| Weight | 1.42 kg |
| Widescreen | Yes |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless LAN | Wireless (802.11a/g/n/ac Wi-Fi Wireless) |
