Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 64-bit computing | Yes |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 4.62 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| AC adapter power | 90 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3246 |
| Basket Attach | 14.0" |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Cache | 8 MB |
| Camera | Yes - HD |
| Camera features | Fixed focus |
| Card reader | SD Card Reader |
| Card reader integrated | Yes |
| Case material | Magnesium alloy |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| CPU | Intel Core i7 (8th Gen) 8650U / 1.9 GHz |
| Depth | 220.9 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Displayports quantity | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Finger print reader | Finger Print Reader |
| Form Factor | Clamshell |
| Form factor | SO-DIMM 260-pin |
| Frame rate | 30 frames per second |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | 1280x720 |
| Front camera signal format | 720 p |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics processor | Intel UHD Graphics 620 |
| HD type | Full HD |
| HDMI version | 1.4 |
| Height front | 1.75 cm |
| Height rear | 1.79 cm |
| Idle states | Yes |
| Image sensor type | CMOS |
| Included accessories | Power adapter |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Integrated webcam | Integrated HD Webcam with Microphone |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Internal memory | 8192 MB |
| Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard type | Laptop Keyboard |
| LED backlight | Yes |
| Main storage | 256 GB SSD - (M.2 2280) SATA |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory card reader | Yes (SD Card) |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Non-operating altitude | 0 - 10668 m |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit Edition - Multilingual User Interface (MUI) |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Output | 90 Watt, 19.5 V, 4.62 A |
| Password Protection | Yes |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| PCI Express slots version | 3 |
| Pixel density | 157 ppi |
| Platform technology | Intel vPro Technology |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Processor ARK ID | 124968 |
| Processor boost frequency | 4.20 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR3L8 |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.90 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8650U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Security Slot Type | Noble Wedge security slot |
| Sound | Stereo speakers, array microphone |
| Speakers | High Definition Audio Support with Integrated Stereo Speakers |
| Speed | 2400 MHz - 2400 MHz |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi data rate | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Widescreen | Yes |
| Width | 331 mm |
| Windows keys | Yes |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
