Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 64-bit computing | Yes |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3246 |
| Audio features | MaxxAudio Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Cache | 3 MB |
| Camera | Yes - HD |
| Camera features | 720p HD movie recording |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colours | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| CPU | Intel Core i5 (7th Gen) 7200U / 2.5 GHz |
| Depth | 258 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Empty slots | 1 |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet Controller | Realtek RTL8111HSD |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | SO-DIMM 260-pin |
| Form Factor | Clamshell |
| Frame rate | 30 frames per second |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics processor | Intel HD Graphics 620 |
| HD type | Full HD |
| Height | 22.7 mm |
| Humidity range operating | 10 - 90% |
| Idle states | Yes |
| Image sensor type | CMOS |
| Included accessories | Power adapter |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Main storage | 256 GB SSD - (M.2 2280) SATA |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum Turbo Speed | 3.1 GHz |
| Memory card reader | Yes (SD Card) |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| MIMO | Yes |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Non-operating altitude | 0 - 10668 m |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5916 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | English |
| Optical drive type | No |
| Output | 65 Watt, 19.5 V, 3.34 A |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| Pixel density | 141 ppi |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Processor ARK ID | 95443 |
| Processor boost frequency | 3.10 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.50 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-7200U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Security Slot Type | Noble Wedge security slot |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Speed | 2133 MHz - 2133 MHz |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Stepping | H0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Trial software | Microsoft Office, McAfee |
| Type | 15.6" |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 2.02 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Widescreen | Yes |
| Width | 380 mm |
| Windows keys | Yes |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | Atheros QCA61x4A - M.2 2230 |
