Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3246 |
| Battery technology | Lithium |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 207.9 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 31.8 cm (12.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 17.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel segment tagging | Enterprise |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x5916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x2,1x4,2x2,2x1,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pixel pitch | 0.144 x 0.144 mm |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 97466 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR33Z |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-7600U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Quick start guide | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Stepping | H0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 1.18 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 304.8 mm |
| Windows keys | Yes |
