Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1949.99 GBP
1949.99 GBP
30-04-2026 23:04:30
| 10g support | No |
|---|---|
| Access Control List ACL | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Colour | Black |
| Console port | RJ-45 |
| Depth | 400.1 mm |
| Flow control support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Forwarding Rate | 833 Mpps |
| Full duplex | Yes |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Heat dissipation | 1112 BTU/h |
| Height | 43.4 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| IP routing | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| MAC address table | 32000 entries |
| Maximum power consumption | 326 W |
| Multicast support | Yes |
| Number of static routes | 256 |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 45 °C |
| Port mirroring | Yes |
| Power consumption | 550 W |
| Power over Ethernet PoE | No |
| Power supply included | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| RJ-45 ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Storage relative humidity | 0 - 85% |
| Storage temperature | -40 - 65 °C |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 600 Gbit/s |
| VLAN support | Yes |
| VLANs | 4096 |
| Weight | 6.9 kg |
| Width | 434.1 mm |
