Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC3234 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Mini Tower |
| Clock speed | 3.9GHz |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD |
| Conflict free processor | Yes |
| Depth | 274.3 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| Display Ports | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | mATX |
| Graphic type | Integrated |
| Graphics manufacturer | Intel |
| Hard drive capacity | 500 GB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 350.5 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Motherboard form factor | Micro desktop |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Optical drive | DVD-RW |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Peripherals | Keyboard and Mouse |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 240 W |
| Power supply input frequency | 47 - 63 |
| Power supply input voltage | 90 - 264 |
| Processor ARK ID | 97455 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor model | i3-7100 |
| Processor number | 7100 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Stepping | S0 |
| Storage media | HDD |
| Storage relative humidity | 5 - 95% |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 51 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Trial software | Microsoft Office |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| Weight | 7.93 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 154 mm |
