Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
|---|---|
| Chassis type | Rack (1U) |
| Colour | Black |
| Compatible processor series | Intel® Pentium® |
| Dell E-Value Code | PER230_EA0001A_Q1FY19_FG0015_BTP |
| ECC | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet,Gigabit Ethernet |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Operating system installed | No |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel® Xeon® E3 v6 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10, 50 |
| Supported storage drive interfaces | SAS,Serial ATA |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
