Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bus Type | QPI |
|---|---|
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Tower (5U) |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Dell E-Value Code | PET43001a |
| Depth | 584 mm |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics adapter | G200 |
| Graphics adapter family | Matrox |
| Height | 444.3 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum graphics adapter memory | 16 MB |
| Maximum internal memory | 384 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels supported by processor | Quad |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866 MHz |
| Memory slots | 12 |
| Motherboard chipset | Intel C610 |
| Non-operating altitude | 0 - 12000 m |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Number of QPI links | 2 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Optical drive type | DVD±RW |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 92990 |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2P1 |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor family | Intel® Xeon® E5 v4 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E5-2609V4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 52.5 x 51 mm |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| RAID levels | 0,1,5,10,50 |
| RAID support | Yes |
| Stepping | R0 |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Tcase | 74 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| USB 2.0 ports quantity | 6 |
| Width | 430.2 mm |
