Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 130 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3246-CG |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery weight | 340 g |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | DMI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 250.7 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 4096 MB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® Quadro® P600 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Drivers included | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | 1280x720 |
| Front camera signal format | 720 p |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI version | 1.4 |
| Height front | 2.17 cm |
| Height rear | 2.43 cm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal memory | 16384 MB |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 65536 MB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| MIC port | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E9B |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On/off button | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 134899 |
| Processor boost frequency | 4.30 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.60 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8850H |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor socket | FCBGA1440 |
| Product Type | Notebook |
| SmartCard slot | Yes |
| Speakers manufacturer | Waves |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 45 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Touchscreen | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Weight | 2.03 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi data rate | 1733 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 376 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
