Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 360 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3266CG |
| Audio output | Yes |
| Audio system | Waves MaxxAudio Pro |
| Autonomy mode | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC |
| Camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Dell E-Value Code | N002P5720BTPWER |
| Depth | 80.2 mm |
| Detachable display | No |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon Pro WX 7100 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Drivers included | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 435.1 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pen included | No |
| Pixel pitch | 0.144 x 0.144 mm |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 97128 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR338 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-7700 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | All-in-One workstation |
| Screen shape | Flat |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Stepping | B0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Trial software | Microsoft Office, McAfee |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 17.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 624.8 mm |
