Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
|---|---|
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 86.8 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Maximum internal memory | 1530 GB |
| Memory slots | 24 x DIMM |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Number of main power supplies | 1 |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 614 mm |
| Package Height | 297 mm |
| Package width | 968 mm |
| Power supply | 750 W |
| Processor cache | 14 MB |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 4210 |
| Rack mounting | Yes |
| Rack rails | Yes |
| RAID support | No |
| SSD Capacity | 240 GB |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Supported RAID controllers | PERC H730P 2GB |
| Supported storage drive interfaces | SAS,Serial ATA |
