Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3D | No |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC power in | Yes |
| Annual energy consumption | 44 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio output | Yes |
| Backlight technology | LED backlight |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB 3.0 hub |
| Built-in speakers | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB |
| Certification | TCO, RoHS |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 99% |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Compliant Standards | Plug and Play, RoHS, TCO Displays, BFR-free |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Current Rating | 1.6 A |
| Dell E-Value Code | U2518D |
| Depth | 49.2 mm |
| Diagonal size | 25" |
| Display | LED |
| Display diagonal | 63.5 cm (25") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayports quantity | 2 |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Feet colour | Silver |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | Wide Quad HD |
| HDMI | 1 |
| Height | 331.5 mm |
| Height adjustment | 130 mm |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 140 kHz |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 10 - 80% (non-condensing) |
| Included Software | Dell Display Manager |
| LED indicators | Power |
| Market positioning | Business |
| Master outer case height | 16.8 cm |
| Master outer case length | 63.6 cm |
| Master outer case weight | 8.34 kg |
| Master outer case width | 39.6 cm |
| Maximum power consumption | 110 W |
| Native resolution | QHD 2560 x 1440 at 60 Hz |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of cartons per pallet | 24 |
| Number of layers per pallet | 6 |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Pallet height | 118.7 cm |
| Pallet length | 105.6 cm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio out | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pixel density | 117.5 ppi |
| Pixel pitch | 0.216 mm |
| Power consumption | 28 W |
| Power consumption (off) | 0.22 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.28 W |
| Power Consumption Off Mode | 0.3 Watt |
| Power consumption powersave | 23.81 W |
| Quantity per layer | 4 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8 ms (normal); 5 ms (fast) |
| Rotation angle | 180 |
| Screen coating | Anti-glare, 3H Hard Coating |
| Screen shape | Flat |
| Security Slot Type | Noble Wedge security slot |
| Stand included | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Swivel angle | 90 |
| Swivelling | Yes |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+21 |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | No |
| USB charging port | Yes |
| USB Hub | Yes |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical refresh rate | 56 - 76 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| Viewable size diagonal | 63.4 cm |
| Viewable size horizontal | 55.3 cm |
| Viewable size vertical | 31.1 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 5.89 kg |
| Weight with stand | 6.24 kg |
