Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Built-in devices | Status LCD |
| Certification | EN55022 Class B, EN61000-3-2, EN61000-3-3, EN55024 |
| Colour | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Server 2008, Server 2008R2, Server 2003 Mac OS 10.4.11 Linux |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | China |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth | 53.8 cm |
| Display | LCD |
| Duplex printing | Yes |
| Energy star | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C5,C6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Expansion slots | Memory |
| First Print Out Time B/W | 8.3 sec |
| First print out time colour | 9.9 sec |
| Height | 42.2 cm |
| Humidity range operating | 15 - 85% |
| Image enhancement technology | 4800RIT (Colour Resolution Improvement Technology) |
| Interface | USB, Gigabit LAN |
| Internal memory | 256 MB |
| Language Simulation | PCL 5C, PostScript 3, EPSON ESC/P 2, EPSON FX, PCL 6, EPSON ESC/P, PDF 1.6 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Max media size | A3 (297 x 420 mm), ANSI B (Ledger) (279 x 432 mm) |
| Max Resolution B/W | 1200 dpi |
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Maximum input capacity | 2055 sheets |
| Maximum internal memory | 1024 MB |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum Media Size | 297 mm x 431.8 mm |
| Maximum print size | 210 x 297 mm |
| Maximum RAM Installed | 256 MB / 1024 MB (max) |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Media handling | 250-sheet input tray, 155-sheet multipurpose tray |
| Media size class | A3/Ledger |
| Media type | Envelopes, plain paper |
| Memory type | DDR2 |
| Min media size custom | 75 mm x 98 mm |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Network ready | Yes |
| Networking | Print server - internal |
| Optional connectivity | Parallel |
| Output Trays Capacity | 150 sheets |
| Package depth | 740 mm |
| Package Height | 520 mm |
| Package width | 635 mm |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 6,PDF 1.6,PostScript 3 |
| Pallet height | 2.23 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 60 - 216 g/m² |
| Power consumption (off) | 3.5 W |
| Power consumption (StandBy) | 56 W |
| Power consumption operational | 458 Watt |
| Power Device | Power supply - internal |
| Power LED | Yes |
| Print technology | Laser |
| Printer type | Workgroup printer - laser - colour |
| Processor | 400 MHz |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Remote Management Protocol | SNMP, IPP, HTTP |
| Safety | IEC60950-1, EN60950-1, IEC60825-1, EN60825-1 Class 1 Laser Product |
| Security Protocols | IPsec |
| Software Included | EPSON Web-to-Page, EpsonNet Print, EpsonNet Config, EPSON Status Monitor |
| Sound Emission Operating | 53 dBA |
| Sound power level (standby) | 25 dB |
| Stand-by LED | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet,USB 2.0 |
| Total input capacity | 405 sheets |
| Voltage required | AC 230V |
| Weight | 41 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 50 cm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless technology | No |
