Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
160.90 GBP
160.90 GBP
21-05-2026 12:03:46
| Average latency | 5.56 ms |
|---|---|
| Brand compatibility | Epson |
| Bytes per sector | 512 |
| Colour | Black |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Compatibility | Stylus Pro 7900/9900/7890/WT7900/9890 |
| Component for | Notebook |
| Country of origin | China |
| Depth | 100 mm |
| HDD caddy included | Yes |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| HDD number of heads | 2 |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Height | 7 mm |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Interface | Serial ATA II |
| Multipack | No |
| Non-operating shock | 900 G |
| Non-operating vibration | 5 G |
| OEM code | C13T596600 |
| Operating shock | 225 G |
| Package depth | 245 mm |
| Package Height | 120 mm |
| Package width | 43 mm |
| Pallet height | 30 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Power consumption (StandBy) | 0.18 W |
| Power consumption idle | 0.55 W |
| Power consumption read | 1.5 W |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Vivid light magenta |
| Quantity per pallet | 448 pc(s) |
| Refurbished | No |
| RoHS compliance | Yes |
| Start-up current | 4.5 A |
| Storage drive adapter included | No |
| Storage drive buffer size | 8 MB |
| Type | Original |
| Weight | 92 g |
| Width | 69.8 mm |
