Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Buffer size | 128 KB |
| Bundled software | Epson Status Monitor |
| Colour | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 43.2 cm |
| Height | 27.6 cm |
| Interface | Parallel, USB |
| Max media size | A3 (297 x 420 mm) |
| Maximum print speed | 550 cps |
| Maximum resolution | 360 x 180 DPI |
| Media size class | A3 |
| MTBF | 10,000 hour(s) |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Package depth | 770 mm |
| Package Height | 390 mm |
| Package width | 490 mm |
| Pallet height | 100 cm |
| Pallet width | 120 cm |
| Paper tray media types | Card stock,Envelopes,Labels,Plain paper,Roll |
| Power consumption (StandBy) | 8 W |
| Print head | 24-pin |
| Print head life | 400 million characters |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 10 pc(s) |
| Sound Emission Operating | 59 dBA |
| Standard interfaces | Parallel,USB 1.1 |
| Weight | 18.1 kg |
| Width | 66 cm |
| Windows operating systems supported | Yes |
