Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
-46% Used Product
Sponsored Epson EB-1780W projector 3000 ANSI lumens 3LCD (1280x800) light use with extras
399.00 GBP
737.00 GBP
15-05-2026 08:07:32
593.37 GBP
737.00 GBP
12-05-2026 01:15:08
610.12 GBP
737.00 GBP
07-05-2026 09:51:29
639.99 GBP
737.00 GBP
11-05-2026 18:21:50
737.00 GBP
737.00 GBP
15-05-2026 08:07:32
| 3D | No |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aperture range | 1.58 |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Bulb power | 206 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,VGA |
| Carrying Case | Yes |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Colour | Black,White |
| Colour light output | 3000 ANSI lumens |
| Composite video in | 1 |
| Contrast | 10,000 |
| Country of origin | Philippines |
| Depth | 213 mm |
| DVI port | No |
| Focal length range | 13.52 - 16.22 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD-Ready | Yes |
| Height | 44 mm |
| Item | V11H795041 |
| Keystone correction horizontal | -30 - 30° |
| LED indicators | Yes |
| Light source | Lamp |
| Matrix size | 0.6" |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level economic mode | 30 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating temperature | 5 - 40 °C |
| Package depth | 425 mm |
| Package Height | 140 mm |
| Package width | 370 mm |
| Pallet height | 2.18 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password Protection | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption | 277 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.34 W |
| Power consumption economy mode | 200 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 1.35 - 1.62 m |
| Projector brightness economic mode | 1900 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1280x800 |
| Quantity per pallet | 75 pc(s) |
| Screen size compatibility | 762 - 7620 mm ( |
| Service life of lamp | 4000 h |
| Service life of lamp economic mode | 7000 h |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Storage temperature | -10 - 60 °C |
| Supported Graphics Resolutions | 1360x768 |
| Technology | LCD |
| Throw ratio | 1.04 - 1.26:1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video colour modes | Blackboard,Cinema,Dynamic,Presentation,sRGB |
| Video processing | 10 bit |
| Weight | 1.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 292 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 2:1 |
