Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
559.99 GBP
661.99 GBP
16-05-2026 21:14:28
599.00 GBP
661.99 GBP
16-05-2026 23:25:57
628.58 GBP
661.99 GBP
17-05-2026 01:51:59
661.99 GBP
661.99 GBP
16-05-2026 18:43:25
| Bluetooth | No |
|---|---|
| Colour | Black, White |
| Compatible memory cards | SD |
| Control type | Touch |
| Copying | Colour copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Document formats supported | |
| Duplex copying | Yes |
| Duplex functions | |
| Energy Star Typical Electricity Consumption TEC | 0.16 kWh/week |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Harmonized System HS code | 84433100 |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| ISO A-series sizes | A4, A5, A6 |
| ISO B-series | B5, B6 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Market positioning | Home & office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 5760x1440 |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Optical scanning resolution | 1200x4800 |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Power consumption average operating | 17 W |
| Power consumption ready | 7.5 W |
| Power consumption sleep | 0.8 W |
| Print speed black normal quality A4/US Letter | 32 ppm |
| Print speed ISO/IEC 24734 colour | 12 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Photo black, Yellow |
| Scan technology | CIS |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Scanning | Colour scanning |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 |
| Total number of input trays | 3 |
| Type | EcoTank ET-8500 Inkjet A4 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
