Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| AC input voltage | 220 - 240 V |
|---|---|
| Automatic duplexing | Yes |
| Bundled software | Epson Easy Photo PrintEpson Print CD |
| Colour | White |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 338 mm |
| Drivers included | Yes |
| Energy star | Yes |
| Envelope sizes | International DL (110 x 220 mm), International C6 (114 x 162 mm), Com-10 (105 x 241 mm) |
| Envelopes sizes | C6,DL |
| Harmonized System HS code | 84433210 |
| Height | 141 mm |
| Ink type | Epson Claria Photo HD Ink |
| Inkjet Technology | Epson Micro Piezo |
| Interface | USB, LAN, Wi-Fi |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5 |
| LED indicators | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Max media size | Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm) |
| Max Resolution B/W | 5760 x 1400 dpi |
| Maximum print size | 210x297 |
| Media Feeders | 1 x automatic - 100 sheets - Legal (216 x 356 mm) |
| Media size class | A4/Legal |
| Media type | Envelopes, plain paper, photo paper |
| Mono or colour printer | Colour |
| Network Interface | Built-in Ethernet |
| Noise Level | 39 dB |
| Nozzle configuration | 180 nozzles (black), 180 nozzles (per colour) |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper Trays | 2 |
| Pictbridge | Yes |
| Power consumption | 19 W |
| Power source | AC |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printer type | Workgroup printer - ink-jet - colour |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Light magenta, Yellow |
| Quick start guide | Yes |
| Software Included | Drivers & Utilities, EPSON Print CD, EPSON Easy Photo Print |
| Standard input capacity | 100 sheets |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Time to first page colour normal | 15 s |
| USB port | Yes |
| USB Ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Voltage required | AC 230V |
| Width | 390 mm |
