Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Card reader | None |
| Colour display | Yes |
| Connectivity | LAN USB Wi-Fi |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Philippines |
| Depth | 347 mm |
| Dimensions | 375 x 187 x 347 (WxHxD) |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,B5,C6,DL |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax | No |
| Fax Memory | N/A |
| Height | 187 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum power consumption | 12 W |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Email Print,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Package depth | 505 mm |
| Package Height | 410 mm |
| Package width | 270 mm |
| Pallet height | 2.04 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Printer type | Inkjet (Colour) |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 14 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | Cloud |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Software CD | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet,USB,Wireless LAN |
| Total input capacity | 150 sheets |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 5.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
