Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input voltage | 220 - 240 V |
|---|---|
| AirPrint enabled | Yes |
| Borderless printing | No |
| Build in LCD screen | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in memory card reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC,MiniSD,MiniSDHC,SD,SDHC,SDXC |
| Connection Availability | Yes |
| Connectivity | Wireless / USB |
| Copying | Color copying |
| Depth | 300 mm |
| Device type | Multifunction printer |
| Direct printing | Yes |
| Direct printing from USB | Yes |
| Display | No |
| Display Diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Document Handling Details | Input tray - 100 sheets |
| Double sided | Print, No |
| Duplex | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,B5,C6,DL |
| Faxing | No |
| Functions | Print / Copy / Scan |
| Google cloud print ready | Yes |
| Height | 146 mm |
| Ink Cartridge Configuration | 4 cartridges (1 each: cyan, magenta, yellow, black) |
| Ink Palette Supported Colours | Cyan, magenta, yellow, black |
| Ink type | Epson Claria Home Ink |
| Inkjet Technology | Epson Micro Piezo |
| Interface | USB, Wi-Fi |
| Interfaces | 1 x USB |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Max media size | A4/Legal |
| Max mono print speed | 33 ppm |
| Maximum Printing Resolution | Up to 5760 x 1440 dpi (mono) / up to 5760 x 1440 dpi (colour) |
| Maximum Printing Speed | Up to 33 ppm (mono) / up to 15 ppm (colour) |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| Nozzle configuration | 180 nozzles (black), 3 x 59 nozzles (cyan, magenta, yellow) |
| Office Machine Features | Print from memory card, save to memory card |
| Optical resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Original type | Sheets |
| Paper input | 100 Sheets Standard, 20 Photo Sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Power consumption operational | 13 Watt |
| Power consumption sleep | 1.6 Watt |
| Print Colour | Colour |
| Print Resolution | 5760x1400 |
| Print Speed | 10 Pages/min Monochrome, 4.5 Pages/min Colour |
| Print technology | Inkjet |
| Printer function | COPY, Scan, Print |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Printing Technology | Ink-jet - colour |
| Scan element | CIS |
| Scanner Type | Contact image sensor (CIS) |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Security Protocols | WEP, WPA-PSK, Wi-Fi Direct |
| Software | Epson Easy Photo Print |
| Sound Emission | 36 dBA (operating) |
| Standard interfaces | USB,Wireless LAN |
| Supported envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International DL (110 x 220 mm), International C6 (114 x 162 mm) |
| Supported flash memory | SD Memory Card, SDHC Memory Card, SDXC Memory Card |
| Supported media type | Envelopes, plain paper, photo paper |
| USB port | Yes |
| Voltage required | AC 230 V |
| Weight | 4.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 390 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
